Tallinna Botaanikaaias ja Energia Avastuskeskuses 05. detsember Andrus Peetson

Esmaspäeval 11. novembril käisid 8-9.klasside õpilased Tallinna Botaanikaaias ja Energia Avastuskeskuses. Botaanikaaias nägime me erinevaid eksootilisi taimi, mis kasvavad vihmametsades, kõrbetes ja lähistroopikas. Saime teada, et vihmametsad on maakera kopsud. Külastasime maagiliste taimede näitust. Taimed, mis ravivad ja keda kasutati vanasti nõidumiseks. Mõned taimed olid meile juba varasemast tuttavad aga mõned täiesti uued ja huvitavad. Nägime palmipuud mis oli hästi suur ja kõrge ning umbes 80 aastat vana. Samuti vaimustas meid banaanipuu, mis on tegelikult rohttaim ja see, et ananassid on samuti madalad rohttaimed, mitte puuviljad. Inimesed kasvatavad ananasse põldudel.

Giid andis ülevaate huvitavatest puudest, põõsastest. Nägime kohvipuud, nelgipuud, mangopuud ja paljusid teisi taimi, mida Eesti looduses ei kasva. Erilised olid epifüüdid ehk taimed, mis kasvavad teiste taimede peal. Näiteks on orhideed vihmametsas just sellised taimed, kes saavad enda toidu ja vee õhujuurte kaudu ja elavad kõrgemate puude otsas. Pidime täitma nähtu kohta töölehe. Peale botaanikaaia ringkäiku sõime lõunat ning läksime bussi, et sõita Energia Avastuskeskusesse. Seal oli palju huvitavaid eksponaate, millega sai ise füüsikaga tutvust teha. Näiteks helilaineid ja valguse nähtused. Põnev oli liblikate näitus, mis selgitas, kuidas liblikate tiivamuster tekib ja mis tähtsus sellel on.

Kõige huvitavam oli staatilise elektri ja välgu demonstratsioon. Saime ka ise staatilist elektrit enda peal katsetada. Naljakas oli vaadata, kuidas juuksed püsti tõusid. Giid selgitas ära, mis on staatiline elekter ja kuidas tekib välk. Päeva lõpuks vaatasime teadusteatrit, kus selgitati lõbusate katsetega erinevaid füüsikanähtusi.

Selliseid ekskursioone võiks rohkem olla.

Agle Lensment 8. klass
õpetaja Eva Palk

Selliseid ekskursioone võiks rohkem olla.

Agle Lensment 8. klass
õpetaja Eva Palk